نفرین نفت: محکوم به استبداد و نابرابری؟ (18)، ساموئل شوبرت

آلاسکا به طور مرتب بخشی از درآمدهای حاصله از نفتش را به ساکنان آنجا می­پردازد (می­توان نام سود نفت را به آن داد). چنین راه حلی برای نفرین نفت جذاب به نظر می­رسد. در یک کشور فقیر، این طرح می­تواند راه حل خوبی برای انتقال پول از اغنیا به فقرا بدون به لرزه درآوردن حیطه سیاست ملی باشد. تقسیم ثروت به این گونه، مثلا چندهزار دلار در سال، به احیای تجارت­های کوچک و مصرف­گرایی کمک می­کند. همچنین با این روش می­توان به ایجاد نظام مالیاتی پرداخته و کشورهای زیادی را از خطر فقر نجات داد. بایستی به این نکته هم توجه داشت که شهروندان اغلب کشورهای فقیر حساب بانکی ندارند و در نتیجه این انتقال این پول خود می­تواند منبع جدید فساد مالی باشد. برای این کار نهادهای خاصی لازم است؛ برای ایجاد این نهادها به نخبه­هایی نیاز است که متاسفانه خود منشا و سرچشمه مشکلات موجود هستند.

غم­انگیز اینکه ، علیرغم نظرات و ایده­های خوب، قدرت­مداران کشورهای نفتی تمایلی به از دست دادن ثروت و قدرتی که در اختیار دارند نشان نمی­دهند. در واقع آنها دهه­های متمادی بر سر قدرت می­مانند و با گذشت هر سال، افزایش فساد و رانت­خواری باعث قدرتمندتر شدن چرخه وابستگی می­شود. عجب آنکه، برخی نیز طرفدار بر قدرت ماندن نخبگان این کشورها هستند (البته اگر بشود اصطلاح نخبه را درباره آنان به کار برد). علت هم این است که با بر سر قدرت ماندن این افراد پایداری موجود در این کشورها به تامین نفت کشورهای دیگر کمک می­کند.

با این وجود در آینده نه چندان دور نفت به پایان خواهد رسید. با پایان نفت، پایداری هم وجود نخواهد داشت. کشورهایی که تکثرگرایی را تجربه کرده­اند باز هم پیشرفت خواهند کرد. آنهایی که این کار را نکرده­اند از نظر سیاسی و اقتصادی فرو خواهند پاشید.

در عین حال، نفرین نفت همچنان آنگونه که بود باقی می­ماند، درست مثل یک نفرین!

 

دوستان این قسمت آخر بود... امیدوارم خسته نشده باشید!

/ 2 نظر / 3 بازدید
بابای آیدا

بسیار هم دوست داشتیم

علی بنی

عالی بود/ یاد آب چهارمحال و بختیاری افتادم