دولت اسلامی در ایران، نصر ابوزید (9)

در کنار هرمنوتیک غربی، آرای شبستری از فقیهان مدرن مسیحی هم تاثیر گرفته است. وی پیوسته در جست‌و‌جوی راه حلی برای مسایل مربوط به دینِ انسان مدرن است. از الهیات مسیحیت وی به دنبال یادگرفتنِ نحوه صحبت‌کردن درباره دین در دنیای مدرن است (شبستری، 1997: 106). به اعتقاد وی مراد از مدرن‏کردن علوم اسلامی کارکردن و تفکر بر روی موضوعات مدرن است و نه ضبط‏کردن قرآن بر روی لوح‌های فشرده. فقه بایستی در تعامل مداوم با مدرنیته باشد چرا که «در فضای روشنفکری، دیگر خبری از قطعیت علمی یا فلسفی نیست و در نتیجه تلاشهای پیشینیان برای رسیدن به یقین عملا بی‏فایده شده است. در تمام حوزه‏ها شکیات اساس تفکر انسان را تشکیل می‏دهد» (شبستری 1993: 9).

برای اینکه انسان به ایمان برسد، بایستی نظریههای جدیدی ارایه شوند. به اعتقاد شبستری عامل تعیین‏کننده در اینجا تجربه‏های جدیدِ ایمان است. او لوتر و محمد اقبال لاهوری متفکر پاکستانی (1877-1938) را نمونه‏های مثال‏زدنی از این قابلیت معرفی می‏کند.

از دید شبستری جنبش‏های اصلاحی 150 سال گذشته، از محمد عبده تا علی شریعتی، تلاش‏های حقیقی برای انجام اصلاحات در دین نبوده‏اند. این اندیشمندان در واقع با استفاده ابزاری از دین، پایه‏های جنبش‏هایی را بنا نهادند که هدفشان تغییرات سیاسی و اجتماعی بود (حایری، 2004 و کدی، 1983).

شبستری اصرار بر در پیش گرفتن مسیری متفاوت دارد چرا که "احیای ایمان فقط از طریق احیای دوباره دین ممکن است" (شبستری، 1997:117). از این منظر وی از مفهوم رستگاری (Revelation) در مسیحیت و نقطه نظرات فقیهان مسیحی در باب ارتباط بین خدا و نسبیت (God and Ratio) استفاده فراوانی می کند.

/ 3 نظر / 7 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید. www.blogdir.ir

سینا

سلام! امکانش هست اسم آهنگی رو که روی صفحتون گذاشتین بم بگین!؟

اذری

سلام اگه ممکنه کتاب های نصر حامد ابو زید رو که به زبان انگلیسی ترجمه شده ، بذارین . ممنون