نفرین نفت: محکوم به استبداد و نابرابری؟ (17)، ساموئل شوبرت

آن سوی تکثرگرایی

پیشرفت­های دوبی، مکزیک و اندونزی همگی دال بر معالجه­پذیری نفرین نفت دارند. متاسفانه، نفرین نفت فقط یک موضوع داخلی نیست. تکثرگرایی اقتصادی یک کشور گرچه نیازمند اراده و تصمیم داخلی است ولی محتاج همکاری­های خارجی هم می­باشد. نفوذ و اثرگذاری شرکت­های چندملیتی نظیر شل و بی­پی، یا مشتری­های صنعتی نظیر آمریکا و ستاره­های نوظهوری نظیر چین نقش تعیین­کننده­ای در توسعه اقتصاد داخلی کشورهای نفتی بازی می­کنند.

آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف­کننده نفت دنیا، در میان خون و پول، بخش عمده­ای از منابع نفتی خود را در دهه­های گذشته به مصرف خود یا متحدانش رسانده است. در طول این فرآیند، آمریکا با فروش اسلحه یا کمک­های مالی، به تاسیس و یا تثبیت حکومت­های خودکامه و نظامی کردن آنها کمک کرده است58. علیرغم نابرابری­های آشکار، آمریکا در حال حاضر سرمایه­گذاری­های سنگینی بر نفت آفریقا انجام می­دهد. چین نیز، به دنبال تامین منافع خویش، میدان­های نفتی متعددی را در آسیا، آفریقا، خاور میانه، و آمریکای لاتین به تملک خویش درآورده است. در مناقشه سودان و دارفور چین نقش مهمی بازی می­کند و در جلسات شورای امنیت تصمیمات احتمالی آن را تهدید به وتو می­کند59. در مورد ایران هم این مساله صادق است. به مساله منافع ملی، جوامع مالی دنیا را هم اضافه کنید که سرمایه­گذاری در صنایع استخراجی و اکتشافی را تجارتی پرسود برای خود می­دانند. به این ترتیب جوامع بین­المللی به طولانی شدن نفرین نفت کمک می­کنند.

تلاش­های اخیر برای ارتقای شفافیت و طرح­های ابتکاریِ ضدفساد نظیر جنبش "آنچه می­پردازی را منتشر کن" و غیره هنوز راه زیادی برای تاثیرگذاری در فسادهای مربوط به نفت دارند. برنامه­های دیگری برای ذخیره­سازی سرمایه (برای روزهای سخت) نیز از نروژ تا چاد و ونزوئلا و ایران فعال هستند. با این وجود همه اینها به یکباره توسط دولت­های مربوطه برداشته شده و در راه­های دیگر خرج می­شود. به اعتقاد بردسال، دولت ونزوئلا در طول چند سال گذشته شش بار نحوه استفاده از منابع مالی نفتی را تغییر داده است. هدف از ایجاد صندوق­های نفتی حفظ پول منابع رو به پایان طبیعی برای نسل­های آینده است. متاسفانه، این مقدار این پول بیشتر از آنی است که دولت­ها بتوانند در مقابل وسوسه خرج آن مقاومت کنند.


 

/ 1 نظر / 3 بازدید
بابای آیدا

متاسفانه، مقدار این پول بیشتر از آنی است که دولت­ها بتوانند در مقابل وسوسه خرج آن مقاومت کنند. واقعیت به تلخ‌ترین شکل ممکن!