قوم یهود

دیروز دانشگاه رایس سخنرانی داشت با عنوان "صهیونیسم و تولد دولت اسراییل". سخنران اصلی برنامه یک یهودی بوذ که تاریخ سه هزار ساله یهودیان را می گفت. این سخنرانی چند نکته جالب داشت:

1- قوم یهود از همان اول مورد لعن و نفرین بوده اند و هیچ وقت نتوانسته اند کشور واحدی داشته باشند. یهودی ها هر چقدر موفق تر بوده اند بیشتر مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

2- قوم یهود هر کجا رفته اند هویت یهودی خود را حفظ کرده اند و به شدت از همدیگر حمایت کرده اند.

3- ایده صهیونیسم از آن نظر که "ملیت" را محدود به یک "قوم و مذهب" خاص می کند ایده اشتباهی است. شهروند کشورهای دیگر می توانند هر مذهب و قومیت و رنگی داشته باشند ولی بر اساس ایده صهیونیسم یهودی ها باید کشور مستقل داشته باشند.

4- در بیانیه ابتدایی صهیونیست کشور مشخصی اعلام نشده بود. بعدها دو کشور فلسطین و آرژانتین مطرح شدند...

5- صهیونیسم ابتدا از طرف بریتانیا حمایت می شد ولی پیش از جنگ جهانی دوم انگلیس به دلیل نیاز داشتن به حمایت عرب ها اندکی از حمایتش کاشت.

6- در طول جنگ جهانی دوم هیچ کدام از کشورهای غربی (مخصوصا آمریکا) حاضر به پذیرش یهودی ها نشدند و آنها را برگرداندند.

7- حدود 70 درصد سناتورهای آمریکا تحت تاثیر لابی یهودی ها هستند و هیچ سیاستمدار آمریکایی نمی تواند بدون آرای یهودی ها در آمریکا کاری انجام دهد.

8- کشور اسراییل حاصل احساس عذاب وجدان دو گروه است: گروهی که یهودی ها را کشتند و گروهی که در مقابل کشته شدنشان هیچ کاری انجام ندادند...

/ 6 نظر / 6 بازدید
Nasim

موضعش مثبت بود در قبال تشکیل این کشور یا منفی؟

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

روح اله جلیلی

در مورد اینکه چرا از همون اول مورد لعن و نفرین بودند؛ هیچ توضیحی نداد مثلا ویژگی های شخصیتی یهودی ها که شاید نفرت از اونها نه مربوط به دیگران که بخشی اش هم مربوط به خود اونها بوده باشه! یا در مورد نگاه قومیتی و برتری طلبانه نسبت به قومیت یهود، و چرایی این نگاه، صحبتی داشت؟

به اونیکه خودش میدونه

ای کسانی که وبلاگ دارید و وبلاگ پر سابقه دارید و ید طولانی دارید ، تعطیل نکنید! نکنید این کارها را . ترک نکنید وبلاگ را. ای کسانی که یکهو کرکره را پائین می کشید و وبلاگ را می بندید و می روید،آیا فکر کرده اید اصولا ترک چقدر سخت است؟گاهی آیا توو ترک بوده اید ؟! آیا فکر عادت کردگان و خماری ایشان را کرده اید؟ معلوم است که فکر نکرده اید . که اگرفکر کرده بودید که چنین نمی کردید.که وبلاگ را ببندید و بروید و پشت سرتان را نگاه مکنید . نه نبوده اید.نیستید.معتاد نبوده اید ! معتاد نبوده ای که بدانی عادت یعنی چه. ترک یعنی چه . خماری یعنی چه. هیچ معتادی هیچوقت و هیچ زمان و در هیچ مکان ، چنین نمی کند که شما می کنید.شاید یکی عادت کرده باشد و معتاد شده باشد. که ای بسا آن عادت کرده بر سبیل عادت بیاید و با در بسته مواجه شود و وای چه پدری از او در بیاید!چه حالی بدو دست بدهد.و این را ، و این حال را ، و این حال ناحال را فقط عادت کرده می داند و بس. که گفته اند برادر مرده می داند غم مرگ برادر را! ای داد.ای بیداد! جانم، برادرم ، نکنید این کارها را!از خدا بترسید!از خدا نمی ترسید از این بترسید که خون معتادان و عادت کرده به وبلاگتا

ادامه پیام به اونیکه خودش میدونه:

ادامه پیام به اونیکه خودش میدونه: جانم ، برادرم ، نکنید این کارها را! از خدا بترسید ! از خدا نمی ترسید از این بترسید که خون معتادان و عادت کرده به وبلاگتان می افتد به گردنتان!. نکنید این کارها را .کرکره را پائین نکشید و تعطیل نکنید و نبندید و نروید . و عمق فاجعه وقتی است که عادت کرده بیاید و هی بیاید و هی نباشد و هی نباشد و هی تعطیل باشد و هی بسته باشد و … و خدا نصیب گرگ بیابان نکند این حال را . این حال خراب را و این حال نزار را [چشمک]

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم